Wordpresator radí


Novinky, ktoré prinesie WordPress 4.7

WordPress je systém, ktorý sa neustále vyvíja a vylepšuje. Dôkazom toho je aj WordPress 4.7, ktorý bol ohlásený koncom októbra. Táto verzia WordPress nesie so sebou aj označenie Beta, čo znamená, že táto verzia systému je určená hlavne pre vývojárov. Ak chcete otestovať WordPress 4.7, skúste WordPress beta tester plugin, alebo si môžete stiahnuť WordPress 4.7 tu. Stabilná verzia sa očakáva 6. decembra. Pozrime sa spoločne, aké zmeny nová verzia WordPress prinesie.

Nová šablóna Twenty Seventeen

WordPress 4.7 - Twenty SeventeenDalo by sa nazvať už tradíciou, že s každou veľkou aktualizáciou WordPress prichádzajú zmeny aj v predvolených šablónach. Rovnako tomu nebude inak ani teraz. Šablóna ponúka množstvo nastavení, ktoré vám umožnia prispôsobiť si vzhľad webu podľa svojich predstáv. Určite stojí za spomenutie, že všetky zmeny, ktoré prostredníctvom panelu prispôsobenia spravíte sa prejavia v reálnom čase. To vám dáva možnosť vidieť ako bude web po úpravách vyzerať ešte predtým, ako zmeny uložíte a dáte publikovať pre verejnosť. Twenty Seventeen ponúka možnosť zmeny farby web stránky a to buď výberom z prednastavených verzií, alebo definovaním vlastných farieb, úpravu navigácie, widgetov či definovanie vlastného CSS. Šablóna je ako ináč plne responzívna, teda web stránka sa prispôsobí aj mobilným zariadeniam a tabletom.

Video hlavička

Hlavným dizajnérskym znakom novej šablóny Twenty Seventeen je veľká hlavička. Hlavička stránky po novom môže obsahovať okrem obrázka aj video, čo sa môže hodiť pri web stránkach určených pre prezentačné účely. Pri nastavovaní video hlavičky máte na výber z dvoch možností. Prvá možnosť je nahrať si vlastné video vo formáte mp4, alebo môžete do hlavičky webu vložiť akékoľvek video z YouTube.

Vlastné CSS so živým náhľadom

WordPress 4.7 prinesie vylepšenú možnosť definovania vlastného CSS. Určite ste nie raz potrebovali upraviť vzhľad webu. Zmeniť farbu písma, alebo schovať nejaký element webu. Zrejme ste zmeny napísali cez editor priamo do súboru style.css, alebo ste použili plugin, pre úpravu štýlu webu. Teraz môžete všetky zmeny v CSS zapísať do políčka vlastného CSS v paneli prispôsobenia šablóny. Všetky zmeny sa v reálnom čase prejavia v náhľade webovej stránky.

Výber jazyka pre správcov WordPress stránky

wordpress-4-7-prepinanie-jazka-administracie

V súčasnej dobe WordPress ponúka pre všetkých správcov webu jeden jazyk, ktorý bol zvolený počas inštalácie systému. WordPress 4.7 umožní používateľom prepnúť jazyk administrácie priamo zo svojho používateľského profilu. Táto možnosť sa hodí hlavne vtedy, ak stránku spravuje viacero ľudí, ktorí preferujú odlišný jazyk. Nastavenie rôzneho jazyka administrácie predpokladá, že požadované jazyky sú vo WordPress nainštalované.

Náhľady pre PDF súbory

Nová verzia WordPress prinesie so sebou aj funkciu náhľadov pre PDF súbory, ktoré už dobre poznáme z bežných obrázkov. Táto vychytávka uľahčí rozoznávanie súborov s rovnakým alebo podobným názvom. Žiaľ pri mojom testovaní sa mi túto funkciu nepodarilo replikovať. Verím ale, že vo finálnej verzii WordPress 4.7 budú náhľady vyladené a plne funkčné 🙂

Textový editor

wordpress-4-7-textovy-editor

Nepatrných zmien sa dočkal aj textový editor, s ktorým sa stretnete pri písaní článkov alebo stránok. Ponuka výberu typu textu sa presunula do hornej lišty. Tlačidlo pre podčiarknutie bolo odstránené a tlačidlo pre horizontálne oddelenie textu sa presunulo do spodnej lišty. V ponuke pre výber typu textu sú zobrazené aj klávesové skratky, ktoré vám pri písaní môžu ušetriť nejaký ten čas. Samozrejme je potrebné si ich osvojiť, aby používanie skratiek bolo automatické a nestrávili ste viac času ich hľadaním 🙂 O klávesových skratkách sa viac dočítate v článku 33 klávesových skratiek pre WordPress, ktoré musíš poznať.

WordPress pod kapotou

wordpress-4-7-hromadne-akcie

Zmeny sa dotknú aj jadra WordPress. Vývojári budú môcť novou verziou WordPress pridávať vlastné hromadné akcie do zoznamu na rôznych administrátorských obrazovkách, ako sú príspevky, komentáre používatelia a pod.

Podobne ako pri vlastných šablónach pre stránky bude možné vo WordPress 4.7 využívať aj šablóny podľa typu príspevku. To umožní vývojárom prispôsobiť dizajn príspevku presne podľa potrieb. Pre mňa veľmi užitočná funkcia, na ktorú sa veľmi teším až ju vyskúšam v praxi 🙂

WordPress 4.7 prichádza z množstvom užitočných zmien a vylepšení, kompletný zoznam si môžete pozrieť na oficiálnom webe WordPress.org